Skip to main content

Precīzai lauksaimniecībai atbilstošu lauksaimniecības tehnoloģisko procesu un agregātu automātiskās un distances vadības metožu izstrāde, apguve un efektivitātes novērtējums

Galvenie pētījumu virzieni:
•    zemkopības mehānika; 
•    augšņu fizikāli mehāniskās īpašības; 
•    augsnes apstrādes un laukaugu audzēšanas tehnoloģijas un mašīnas, to energoietilpība; 
•    novākto graudu kondicionēšanas un glabāšanas tehnoloģijas un iekārtas;
•    GPS tehnoloģijas un iekārtas precīzajā zemkopībā, to izmantošanas iespējas un lietderība. 
Veikta literatūras un praktiskās pieredzes datu vākšana, apkopošana un analīze par projektā ietverto pētījumu tematiku: Precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas un iekārtas, pielietojot GPS, tehnoloģisko procesu energoietilpība, iespējas un risinājumi tās samazināšanai, augšņu fizikāli mehānisko īpašību nevienmērība lauka nogabalos saistībā ar to apstrādi un auglību, laukaugu audzēšanas tehnoloģijas un mašīnas, novākto graudu kondicionēšana un uzglabāšana. GPS tehnoloģijas un iekārtas izmantotas lauku auglības nevienmērības, augsnes īpašību dažādības, reljefa īpatnību, mitruma izmaiņu, barības vielu nodrošinājuma, apstrādes energoietilpības, degvielas patēriņa svārstību u.c. rādītāju variabilitātes precīzai kartēšanai, mēslojuma devu precīzai variēšanai pa lauka nogabaliem, agromelioratīvo u.c. veicamo pasākumu vietu koordinātu noteikšanai. Par precīzo lauksaimniecību, izmantojot GPS, augsnes fizikāli mehāniskajām īpašībām un apstrādes energoietilpību sniegti ziņojumi starptautiskās konferencēs un semināros, sagatavoti un publicēti raksti konferenču materiālos un žurnālos.
Sadarbībā ar LLU Laukkopības katedru (tagad Augsnes un augu zinātniskais institūts), mācību un pētījumu saimniecību (turpmāk MPS) Vecauce un SIA „Kesko Agro Latvia”, piesaistot Agroķīmisko pētījumu centru, un uz MPS Vecauce bāzes izveidoto “Precīzās lauksaimniecības zinātnes centru” tālāk izvērsti un koordinēti zinātniskie pētījumi ar precīzo lauksaimniecību saistīto problēmu risināšanā, atziņu ieviešanu ražošanā un to efektivitātes novērtēšanu, kā arī studentu, saimniecību vadītāju un speciālistu apmācība. 
MPS Vecauce veikti eksperimentālie pētījumi precīzajā augkopībā (turpmāk PA). Labības kombains Claas Lexion 420 aprīkots ar iekārtu graudu ražības un mitruma noteikšanai ar fiksēšanu GPS koordinātēs ražības digitālo karšu iegūšanai. Noteikta ziemas kviešu un rapša ražība vairākos laukos. Noskaidrots, ka nogabalu ražības līmeņi variē plašā diapazonā. Notiek detālāka ražības līmeņu analīze un to variāciju cēloņu skaidrošana. Nogabalu ražības atšķirību skaidrošanai un pasākumu izstrādei ražības izlīdzināšanai, to paceļot mazražīgākajās vietās, nogabalu griezumā mērīta augsnes cietība līdz 50 cm dziļumam, ņemti augsnes paraugi tās granulometriskā un ķīmiskā sastāva noteikšanai. Sakarā ar līdzekļu trūkumu nogabalu augšņu analīze vajadzīgā apjomā vēl netiek veikta. 
Izmantojot aerofoto sākti lauku nogabalu nezāļainības nevienmērības pētījumi, tās pieļaujamā līmeņa (sliekšņa) skaidrošana herbicīdu izmantošanas variēšanai un efektivitātes palielināšanai.
Pētījumu rezultāti ziņoti konferencēs un publicēti konferenču materiālos.
Kā svarīgākie un sarežģītākie etapi turpmākajā tehnoloģiju apguvē atzīti:
- no kombaina iegūto digitālo ražības karšu izvērtēšana un atsevišķo lauka nogabalu pazeminātās ražības cēloņu noteikšana;
- augsnes auglību raksturojošo parametru noteikšana un to savietošana ar ražības kartēm;
- nogabalu auglības celšanas pasākumu (diferencētas apstrādes, mēslošanas, herbicīdu pielietošanas) karšu izstrādāšana;
- karšu datu savietošana ar augsnes apstrādes, mēslošanas un aizsardzības mašīnām, to darba atbilstošai vadīšanai;
- lauku auglības monitoringa organizēšana.
Ņemot vērā Precīzās lauksaimniecības (PL) tēmas aktualitāti, dažādu iestāžu (Lauksaimniecības tehnikas zinātniskā institūta, Augsnes un augu zinātniskā institūta, MPS “Vecauce”, Agroķīmisko pētījumu centra, kā arī atsevišķu saimniecību) iestrādes tās risināšanā un, atzīstot precīzo laukkopības tehnoloģiju pētījumu virzienu par perspektīvu, plašāk jāizvērš „Precīzās lauksaimniecības zinātnes centra” (uz MPS “Vecauce” bāzes) darbība, lai koordinētu pētījumus PA tehnoloģiju izstrādē, ieviešanā un efektivitātes novērtēšanā, kā arī ar tām iepazīstinātu studentus, saimniecību vadītājus un speciālistus.
Veikti kombinēto augsnes apstrādes, mēslošanas un sējas agregātu pētījumi, to agrotehniskais, enerģētiskais un ekonomiskais novērtējums. Rezultāti ziņoti starptautiskās konferencēs, publicēti rakstos.
Veikti pētījumi augsnes apstrādes minimalizācijā, novērojumi graudaugu un dārzeņu audzēšanā bez aršanas. Gada sausajā rudenī un šī gada pavasarī agros graudaugu un rapša sējumos bez aršanas iegūta laba raža. Arī šī gada ļoti sausajā rudenī kvalitatīvāki (pilnīgāki un vienmērīgāki dīgsti) ziemas kviešu un rapša sējumi iegūti sējot neartās rugainēs ar kombinētiem augsnes apstrādes un sējas agregātiem. Rezultāti ziņoti starptautiskās konferencēs, publicēti konferenču rakstos.
Veikti pētījumi, lai skaidrotu vienkāršākos un lētākos risinājumus graudu kondicionēšanai un glabāšanai zemnieku saimniecībās (z.s. “Mazkalniņi” Tērvetes novads), izmantojot ventilējamos apcirkņus un saules enerģiju, gaisa papildus uzsildīšanai nelabvēlīgākos apstākļos izmantojot arī siltuma ģeneratoru. Pateicoties šādam risinājumam, arī šī gada laika apstākļos z.s. “Mazkalniņi” izdevās savlaicīgi novākt graudaugu ražu ar minimāliem zudumiem un sagatavot izaudzētos kviešus maizes labībai atbilstošā kondīcijā. Papildus iepriekšējo gadu veikumam sadarbībā ar Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu (LU CFI) tiek veikti pētījumi un būvniecības darbi, lai pilnveidotu graudu kaltēšanas procesa elektronisko kontroli (monitoringu), izstrādājot un ieviešot tā distances vadību. Izstrādāts un LR Izglītības un zinātnes ministrijā iesniegts Tirgus orientēto pētījumu projekts TOP 06-27, saņemts prasītais finansējums. 
Veikti dažāda mehāniskā sastāva un mitruma augšņu slīdes pretestības pētījumi pa tēraudu atkarībā no ātruma, izmantojot izveidoto tribometrisko stendu. Pētījumu rezultāti ziņoti konferencēs un publicēti konferenču rakstos.
Par pētījumu rezultātiem ņemta dalība ar 37 referātiem 11 starptautiskās konferencēs un semināros. Publicēti 62 raksti, t.sk.60 zinātniskajos izdevumos. Dalība ar planšetēm Lauksaimniecības izstādē Viļānos.
Sniegtas konsultācijas zemnieku saimniecībām jaunās tehnikas iegādē, apguvē un racionālā izmantošanā.
Veikti līgumdarbi TOP 06-27 projekta 1. etapa ietvaros.
Sagatavoti un iesniegti pieteikumi subsīdijām par mobilas iekārtas mehanizētai augsnes paraugu noņemšanai, izmantojot globālās pozicionēšanas sistēmu iegādi.

Papildus informācija: Precīzās lauksaimniecības (PL) vispārējo nostādņu, pētījumu un prakses atziņu  apkopojums (Gps_tehnologijas_lauksaimnieciba.pdf)