Skip to main content

Pētījumi zemkopības mehānikā un tehnoloģisko procesu matemātiskā modelēšana

Teorētisko un eksperimentālo pētījumu rezultātā formulēti augsnes apstrādes energoietilpības fizikāli mehāniskie pamati, noskaidrotas iespējas un rasti risinājumi tās samazināšanai. Pie tradicionālajiem augsnes apstrādes veidiem tas ļauj līdz 30% samazināt degvielas izlietojumu, celt darba ražīgumu un samazināt izmaksas.

Izstrādāts teorētiskais pamatojums un metodika augsnes apstrādes mašīnu enerģētiskajam novērtējumam to izmēģināšanā, kas izmantoti mašīnu testēšanā Baltijas MIS.

Izzinātās likumsakarības izmantotas augsnes apstrādes mašīnu funkcionēšanas modelēšanai, to parametru un darba režīmu optimizācijai.

Izstrādāti ieteikumi un tehniskie risinājumi arklu tvēriena optimizēšanai, kas izmantoti PGP tipa akmeņaino augšņu arklu modernizācijā.

Veikti pētījumi augsnes pamata un pirmssējas apstrādes pilnveidē, tehnoloģiju, kā arī mašīnu un agregātu parametru optimizēšanā. Saistībā ar jaunu jaudīgāku traktoru ieviešanu risināti to optimālas agregatēšanas un izmantošanas jautājumi, pamatojot un izveidojot tiem atbilstoša tvēriena augsnes apstrādes mašīnas, kā arī attiecīgi pārveidojot saimniecību rīcībā esošās.

Veikti pētījumi augsnes pirmssējas apstrādes minimalizācijā. Konstatēts, ka irstošu arumu var kvalitatīvi sagatavot vasarāju un ziemāju sējai bez kultivēšanas, to apstrādājot (izlīdzinot virsmu un uzirdinot virskārtu) ar kombinētām irdinātāj šļūcēm. Blīvāku arumu sagatavošanai sējai vienā braucienā perspektīvi no tehnoloģiskā kā arī enerģētiskā viedokļa ir kombinētie agregāti ar karuseļecēšām (vertikālo frēzi) vai bultveida ķepu kultivatoru.

Veikti pētījumi un pierādīts, ka priekšējās uzkares izmantošana kombinētu agregātu veidošanā ir tehniski un ekonomiski lietderīga un perspektīva: uzlabo darbu kvalitāti, ceļ darba ražīgumu un samazina izmaksas par 25% un vairāk.

Veikti pētījumi zaļmēslojuma augu (ziemas un vasaras rapšu, āboliņa, atmatu zāles) iestrādē bez to iepriekšējas smalcināšanas un tās agronomiskās un ekonomiskās lietderības novērtēšanā (sadarbībā ar LLU Laukkopības institūtu). Noskaidrots, ka visefektīvākie pēc atdeves ir tauriņzieži.

Izstrādāta tehniskā dokumentācija (projektēšanas uzdevums, tehniskais apraksts, lietošanas pamācība) akmeņaino augšņu arkliem 80-120 kW traktoriem šo mašīnu izgatavošanai SIA “AGS”.

Noteikti cukurbiešu novākšanas energoietilpība, biešu zudumi un izmaksas, doti risinājumi to samazināšanai. Optimizējot tehnikas izmantošanu, iespējams, līdz 20% samazināt degvielas patēriņu un novākšanas izmaksas.

Teorētiski pamatotas un eksperimentāli apstiprinātas augu biezības un izvietojuma likumsakarības laukaugu sējumos (cukurbietes, dārzeņi u.c.) bez retināšanas, tos noteicošie faktori (izsējas precizitāte, sēklu lauka dīdzība), ietekme uz ražu.

Veikti novērojumi dārzeņu audzēšanā ar minimālu augsnes apstrādi: 8 gadi bez aršanas, tikai sekli (4-8cm) kultivējot augsnes virskārtu. Šāda tehnoloģija ir izmantojama, tikai pastiprināta uzmanība jāpievērš daudzgadīgo nezāļu (īpaši vārpatas, vībotņu, cūkpieņu) savlaicīgai apkarošanai..

Veikto pētījumu zinātniskā nozīmība. Izzinātas likumsakarības tehnoloģisko un augu bioloģisko norišu aprakstīšanai un analīzei, to un mašīnu darbīgo daļu pilnveidei, parametru optimizēšanai, mašīnu un agregātu objektīvai novērtēšanai, to efektivitātes palielināšanai. Tās noderīgas mašīnu funkcionēšanas modelēšanai, izmantojot datortehniku.

Novitāte. Izzinātās likumsakarības tehnoloģisko un bioloģisko norišu, kā arī mašīnu darbības aprakstīšanai un analīzei ir jaunas, līdz šim zinātniskajā literatūrā neaprakstītas un praksē neizmantotas.

Aprobācija. Fundamentālo (teorētisko) pētījumu atziņas pārbaudītas un apstiprinājušās praksē: tehnoloģiju un mašīnu konstrukciju izveidē un izvēlē, to izmantošanas pilnveidē, efektivitātes paaugstināšanā. Ziņojumi (referāti) par tām recenzēti un akceptēti starptautiskās konferencēs un raksti publicēti zinātnisko darbu izdevumos Latvijā un ārvalstīs (Norvēģijā, Anglijā, Čehijā, Slovākijā, Polijā, Krievijā, Baltkrievijā, Lietuvā, Igaunijā).

Tautsaimnieciskā vērtība. Fundamentālie pētījumi ir ar lietišķu ievirzi. Izzinātās likumsakarības izmantotas augsnes apstrādes tehnoloģiju un mašīnu pilnveidei, kvalitatīvāka, ražīgāka un lētāka (par 14-26%) darba nodrošināšanai. Iegūstamais ekonomiskais efekts no pētījumu atziņu ieviešanas 500-800 tūkst, lati gadā. (Jāatzīmē, ka ikgadējais finansējums pētījumiem sastāda tikai 1-1,5 % no tā). Izstrādātās tehnoloģijas un mašīnas ir Latvijas apstākļiem atbilstošākas un videi draudzīgākas.

Izglītības vērtība. Pētījumu atziņas izmantojamas lauksaimniecības mašīnu un augkopības procesu teorētisko un praktisko kursu pilnveidei augstskolās, vidējās mācību iestādēs kā ari lauksaimniecības darbinieku zināšanu līmeņa paaugstināšanai (tālākmācībai). Tie cels topošo lauksaimniecības speciālistu, mašīnbūves inženieru un izmantotāju kvalifikāciju.

Pētījumu atziņas ietvertas LLU Tehniskās fakultātes 4 priekšmetu studiju programmās:

  • Mobīlo procesu enerģētika.
  • Lauksaimniecības produktu un materiālu īpašības.
  • Augsnes apstrādes tehnoloģijas un mašīnas. Teorija, konstruēšana, aprēķini.
  • Cukurbiešu ražošanas tehnoloģija un mašīnas.

Sociālā un kultūras vērtība. Pētījumu atziņu apguve veidos zinošāku un spējīgāku lauksaimniecības darbinieku paaudzi. Tie ceļ Latvijas zinātnieku starptautisko prestižu un ļauj veiksmīgi iekļauties pasaules zinātniskajā dzīvē. Tam apliecinājums ir sekmīga dalība starptautiskās zinātniskās konferencēs un publikācijas recenzētos zinātnisko rakstu izdevumos Latvijā un ārzemēs.